02188815266 info@telirco.com

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان محصولات تلیرکو،کلیک کنید!

واقعیت‌های USSD که صاحبان هر کسب‌وکاری لازم است بدانند

واقعیت های کددستوری

واقعیت‌های USSD که لازم است بدانید

واقعیت‌های USSD | همان‌طور که می‌دانید، USSD که در واژگان فارسی تحت عنوان «کددستوری» نام‌برده می‌شود از کلمه Unstructured Supplementary Service Data گرفته شده است.

درواقع USSD یک روش ارسال پیام در شبکه GSM است که به‌صورت خدمات ارزش‌افزوده و بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای قابلیت اضافه‌شدن به تمامی شبکه‌ها را دارد.

هر چند که امروزه با توجه به پیشرفت‌هایی که در علم و تکنولوژی رخ داده امکان ارسال و دریافت این مدل از پیام‌ها در تمامی گوشی‌های هوشمند وجود دارد. این کدهای دستوری امروزه برای انجام کارهای متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از شایع‌ترین موارد استفاده از این کدها خدمات پرداخت الکترونیک است. مطمئنا برای‌تان جالب خواهد بود که بدانید بسیاری از بانک‌ها به منظور خدمات‌رسانی مطلوب‌تر و کاهش هزینه‌ها و البته پیشی‌گرفتن در بازار رقابت به سراغ فناوری USSD رفته‌اند.

هرچند که فناوری‌های دیگری در این راستا وجود دارد. با این‌حال واقعیت‌های USSD آن‌قدر زیاد است که بازهم شگفت‌زده شوید.

 درواقع با ظهور پروژه‌هایی که راهکارهای تراکنش بدون پول نقد و پرداخت الکترونیکی را پیشنهاد داده، اپراتورهای شبکه همراه را وادار کرده به دلایل مختلفی همچون ارائه خدمات مخابراتی رایج و حتی گسترش نام تجاری خود به سراغ فناوری‌های جدید همچون SMS، USSD، IVR، WAP و… بروند.

هرچند که SMS و USSD پرطرفدارترین‌اند. از همین‌رو در ادامه این مقاله در نظر داریم توضیحاتی در این راستا تحت عنوان واقعیت‌های USSD خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

واقعیت‌های USSD

همان‌طور که گفته شد واقعیت‌های USSD آن‌قدر زیاد است که مطمئنا پس از آگاهی از آن‌ها شگفت‌زده خواهید شد. در این قسمت در نظر داریم برخی از این واقعیت‌ها را برای شما آشکار کنیم.

* دلیل اهمیت USSD برای کاربران

واقعیت‌های USSD | USSD از جمله کدهای مهم دستوری‌ست که به عنوان یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین شیوه‌ها برای پرداخت‌های مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد و امکان تبادلات مالی از طریق موبایل و هرجایی که آنتن‌دهی وجود داشته باشد را در اختیار آنان قرار می‌دهد.

این روش در مقایسه با سایر روش‌های تبادلات مالی همچون خودپرداز، دستگاه کارت‌خوان، اپلیکیشن‌های بانکی و… که هرکدام به زیرساخت‌هایی همچون برق و اینترنت نیاز دارند و اغلب در مناطق پرجمعیت در دسترس است بسیار کاربردی محسوب می‌شود.

زیرا شما برای بهره‌گیری از USSD تنها نیاز است که موبایلی هوشمند همراه با آنتن‌دهی در اختیار داشته باشید تا امکان بهره‌گیری از آن در هر منطقه جغرافیایی برای شما فراهم شود. با توجه به این مسئله که تعداد کاربران این روش بسیار زیاد است، حذف آن می‌تواند فعالیت‌های سه چهارم جمعیت جهان را دچار اختلال کند.

این مسئله خصوصا در کشور ایران که اغلب از USSD برای نظام بانکی و پرداخت‌های کوچک و کم ریسک مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار حائز اهمیت است. زیرا با توجه به اینکه هیچ‌کدام از شیوه‌های موجود امکان پرکردن خلاء USSD را ندارد بسیار مشکل‌ساز خواهد بود.

* امنیت USSD در مقایسه با سایر روش‌های موجود

اگر بخواهیم به درک درستی از واقعیت‌های USSD برسیم؛ نیاز است که مقایسه‌ای میان کدهای دستوری و سایر روش‌های موجود داشته باشیم. به عنوان مثال اگر به دنبال انجام تراکنش از طریق USSD هستید، 4گزینه پیش روی شما قرار دارد.

  1. درگاه‌های آنلاین تحت وب، که اغلب گزارش‌هایی از پلیس فتا مبنی بر درگاه‌های تقلبی و ناامن و ربودن اطلاعات کارت‌ها منتشر می‌کند.
  2. دستگاه کارت‌خوان که با توجه به اینکه جزء روش‌های ایمن و قابل قبول است اما به دلیل ارائه رمزها به صورت روزانه به فروشندگان امکان ربودن کارت و حتی رمز کارت بانکی وجود دارد.
  3. اپلیکیشن‌های موبایل که اکثرا مشتری را برای پرداخت به نسخه تحت وب هدایت می‌کنند. در نتیجه تمامی خطرات پرداخت تحت وب شامل اپ‌ها نیز خواهد شد.
  4. دستگاه‌های خودپرداز که بخش اعظم کلاهبرداری‌ها و سواستفاده‌ها از کارت‌های بانکی بر بستر دستگاه‌های ATM انجام می‌گیرد.

شاید با خود بگویید که فناوری USSD جزء شیوه‌های پرداخت قدیمی محسوب می‌شود اما نکته اینجاست که کارت‌های بانکی برای دنیای دیجیتال امروزی طراحی نشده است و به مراتب قدیمی‌تر از موبایل، وب و USSD می‌باشد. به همین دلیل است که حضور کارت‌های بانکی اغلب دردسرها و سوءاستفاده‌های بیشتری را با خود به همراه داشته و ریسک استفاده از آن بالاست. هرچند که امروزه در کشور ما به دلیل قرار دادن دو رمز مخفی تاحدودی امنیت آن‌ها را بالا برده است. اما با اینحال کشورهایی نظیر کره‌جنوبی و ژاپن در حال استفاده از فناوری‌های جدیدتری می‌باشد.

* USSD بستر پول‌شویی را فراهم می‌کند؟

یکی از شایع‌ترین ادعاهایی که در رابطه با USSD مطرح می‌شود این است که کدهای دستوری می‌توانند بستر پول‌شویی را برای سودجویان فراهم آورد و ضررهای مالی بزرگی به کشور برساند. باید بدانید که USSD  صرفا یکی از انواع شیوه‌های پرداخت می‌باشد و با توجه به اینکه شیوه پرداخت به تنهایی نمی‌تواند عاملی برای پول‌شویی به حساب آید و با توجه به اینکه تاکنون هیچ سند و مدرک و هیچ گزارشی از این ادعا منتشر نشده می‌توان نتیجه گرفت که این ادعا کاملا بی‌اساس و بی‌پایه می‌باشد. هر چند که پول‌شویی معضلی بزرگ در سیستم بانکی و مالیاتی است و بانک مرکزی همواره در حال رفع این مشکل است اما در میان تمامی اخباری که از فساد و اختلاس بانک‌ها منتشر می‌شود اما باز هم هیچ خبری از کاربرد USSD در این فسادها نیست.

* جایگزینی برای USSD می‌دانید؟

واقعیت‌های USSD تمامی‌ناپذیر است اما اگر می‌خواهید لحظه‌ای متصور شوید که جایگزینی بهتر برای USSD وجود دارد باید بدانید برای جایگزین کردن این کدهای دستوری نیاز است که چندین پیش‌نیاز را فراهم آورید که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به گسترش بیشتر اینترنت و البته فناوری‌های مرتبط با آن اشاره کرد. با توجه به این مسئله که تعداد کاربران اینترنت رشد چشم‌گیری داشته باز هم آمار نشان می‌دهد که حدود 25 میلیون مشترک موبایل از اینترنت استفاده نمی‌کنند. شما باید چندین سال صبر کنید تا ضریب نفوذ اینترنت به موبایل‌ها به حد قابل قبولی برسد تا اطمینان حاصل شود که با حذف USSD امکان پرداخت‌های الکترونیکی برای افراد وجود دارد و افراد با خیالی آسوده و فارغ از هرگونه کلاهبرداری و سوءاستفاده‌ای می‌توانند تراکنش‌های مالی‌شان را انجام دهند.

کلام آخر

زمانی که در این مقاله در رابطه با واقعیت‌های USSD توضیحاتی خدمت شما ارائه شد، مطمئنا سوالات زیادی در ذهن‌تان ایجاد شده است که برطرف کردن آن‌ها می‌تواند فعالیت‌های بانکی شما را دستخوش تغییرات بسیار زیادی کند. هرچند که کدهای دستوری تنها مختص تراکنش‌های مالی نمی‌شود. از همین‌رو توصیه می‌کنیم به بخش محصولات و USSD تلیرکو مراجعه کرده تا با انواع کد دستوری، پلت‌فرم‌های موجود و… آشنایی کاملی پیدا کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش تماس باما مراجعه کرده تا مشاورین ما اطلاعات کاملی از USSD در اختیار شما قرار دهند.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Articles

تازه‌ترین مقالات وبلاگ

شماره تماس

02188815266

دفتر مرکزی

تهران، خیابان طالقانی، خیابان ملک‌الشعرای بهار،پلاک14،طبقه 6، واحد 11

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه:

9:00 الی 18:00

 

fa_IR
fa_IR en_US