02188638253 info@telirco.com

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان محصولات تلیرکو،کلیک کنید!

USSD – کددستوری – هر آنچه در مورد USSD لازم است بدانید! (راهنمای جامع)

USSD

USSD چیست؟

USSD مخفف عبارت Unstructured Supplementary Service Data است. در زبان فارسی معمولا آن را با عنوان «کد دستوری USSD» می شناسند.

کدهای USSD همان کدهای *# هستند که عموماً برای خرید شارژ، اینترنت و… از آن‌ها استفاده می‌کنیم. کاربرد کد دستوری USSD در ارائه خدمات در زندگی روزمره همه انسان‌ها به‌راحتی قابل‌مشاهده است.

این کدها با اپراتورهای ایرانسل، همراه اول، رایتل، آذرتل و… در تعامل‌اند و داده‌های ارسالی به سرور بدون ذخیره شدن، پاسخ داده می‌شوند و سرعت پاسخ‌گویی در این روش بالا است.

برای ارسال پیام در این پلتفرم می‌توان از 182 کاراکتر استفاده کرد و نرم‌افزارهای موجود در موبایل و شبکه اپراتور را جهت ارتباطی موثر بکار برد. در واقع پیام‌ها به صورت دیجیتالی و با فشردن کلیدهای * و # ارسال خواهند شد و این اجازه را به شما می‌دهند تا به سادگی اطلاعاتی را به شبکه ارسال و یا دریافت نمایید.

کد USSD

یو اس اس دی USSD چگونه کار می‌کند؟

تمام اتصالات کد دستوری USSD کم و بیش با یک روش خاص شروع می شوند. به یک خدمات دهنده یک کد دستوری USSD ارسال می کنید. کد دستوری ترکیبی از اعداد و کاراکترهای خاص است. اپراتور تلفن همراه شما از این کد استفاده می کند تا شما را به سمت سرویس صحیح هدایت کند.

وقتی کاربر کد دستوری USSD ارائه شده را شماره گیری می کند، چه اتفاقی می افتد؟

 • درخواست به ارائه دهنده خدمات تلفن همراه ارسال می شود.
 • ارائه دهنده درخواست را از طریق یک دروازه به دستگاه میزبان برنامه هدایت می کند.
 • برنامه، درخواستهایی را که دریافت می کند پردازش می کند و بازخورد ارسال می کند.
 • بازخورد توسط ارائه دهنده، پردازش می شود و به تلفن همراه ارسال می شود.

کارهایی که با کد USSD انجام می شود؟

محیط و سرویس آسان این کدها باعث می شود به سهولت هر کس در هر اندازه از اطلاعات که باشد بتواند با آن ها کارهای بانکی مورد درخواست خود را به انجام برساند.

بیشتر کاربرد کدهای USSD در ارائه خدمات بانکی و پرداخت قبوض است. کد دستوری USSD در ارائه خدماتی چون خرید شارژ، خرید اینترنت از اپراتورها، پرداخت قبوض، انتقال وجه کاربردهای بیشتری دارند. از دیگر کاربرد کد دستوری USSD در ارائه خدمات :

 • کمک‌های خیرخواهانه و خیریه‌ها
 • ارائه خدمات شهری
 • ارائه خدمات مبتنی بر مشترکین آب، برق، گاز
 • استعلام خدمات حمل‌ونقل و ترافیک‌ها
 • سرویس بانکی
 • اعلام بدهی عوارض
 • سرویس‌های حمل‌ونقل
 • برخی از خدمات پلیس +10
 • پرداخت حق بیمه

USSD benefits

مزیت های USSD چیست؟

برای راه‌اندازی سرویس کددستوری در کسب‌وکار خود باید با انواع کدهای دستوری و فروش کدهای USSD آشنایی کافی داشته باشید.

از مزیت های بی شمار کد دستوری USSD می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

برای انجام تقاضا نیازی به اینترنت نیست و می توان به صورت آفلاین نیز تمام مرحله ها را به انجام رسانید. همچنین این سرویس ها هزینه ای را متحمل نمیکنند. با استفاده از کد دستوری USSD، می توان به آسانی شارژهای اپراتورهای مختلف را در کمترین زمان و به صورت شارژ مستقیم تهیه کرد.

همچنین برای استفاده از این کدها نیازی به نرم افزار یا سیستم هوشمند نیست و به سادگی می توان از تنظیمات معمول موبایل برای استفاده از این کدها استفاده کرد. از طرفی کارت بانکی های مختلفی خود را می توانید در همان سیم کارت خود ثبت نمایید و با کمک کد دستوری USSD نیازی ندارید که برای کارهای روزمره ی بانکی خود به بانک مراجعه نمایید.

در این سیستم انتقال اطلاعات و دریافت پاسخ ها در مدت زمان کوتاهی صورت می گیرد زیرا نیازی به ذخیره تقاضاها نیست و پس از ثبت شماره ها تنها کافی است که دکمه ی call را فشار دهید. از طرفی در این سیستم امنیت بسیار بالا می باشد. برای استفاده از این سیستم شماره ی کارت بانکی و رمز دوم مورد نیاز است. این امکانات باعث می شود که خدمات الکترونیک افزایش یافته و رفت و آمدهای داخل شهر به شدت کاهش یابد.

از جمله کارهایی که با کد یو اس اس دی انجام می شود می توان به مواردی همچون پرداخت اقساط وام، گزارش گیری از بانک و دریافت موجودی، انتقال وجه پایا و… که همگی بدون حضور در بانک انجام پذیر است، اشاره کرد. فقط کافی است که هنگام واردکردن کد دستوری USSD، بانک خود را انتخاب نموده و خدماتی را که نیاز دارید دریافت نمایید.

چگونگی و شرایط دریافت کد USSD

از مهم ترین شرایط این است که وب سایت تقاضا کننده نماد اعتبار الکترونیکی را دارا باشد و گروهی که مدیریت سایت را به عهده دارند نباید دارای سوء سابقه در پلیس فتا باشند. از طرفی داشتن بد حسابی های بانکی در برخی بانکها همچون ملی و ملت می تواند امتیاز منفی محسوب شود. داشتن SSL برای سایت یکی از الزامات است.

هنگامی که یک سایت درخواست این سرویس را دارد باید در یکی از زمینه های فروش کالای مجازی، فروش دامین، فروش هاست و درگاه پرداخت فعالیت داشته باشد. همچنین سایت باید دارای سه سال سابقه فعالیت باشد و سرور سایت نیز در ایران ایجاد شده باشد و تراکنش های سایت باید از حد معینی بیشتر باشد.

فعال شدن این سرویس از ده تا چهل و پنج روز زمان خواهد برد. از طرفی مدیران سایت می بایست مدارک شناسایی سایت خود را به بانکی که در نظر دارند ارسال کنند و در این مدت در سایت نیز امکانات برنامه نویسی را ایجاد کرده و کد پیگیری از بانک را دریافت نمایند. در صورتی که بانک تشخیص دهد که مراحل کامل صورت نگرفته است می تواند بدون ابلاغ درگاه را حذف نماید.

امکانات USSD چیست؟

همه ما می‌دانیم تا زمانی که یک سرویس یا سیستم امکانات و مزایایی را ارائه نکند به سختی کسی سراغ بهره‌گیری از آن خواهد رفت. این مسئله در رابطه با پلتفرم مدیریت USSD نیز صدق می‌کند. حال بهتر است با برخی از امکانات این پلتفرم آشنا شویم؛

 • از اتصالات متعددی پشتیبانی می‌کند.
 • انعطاف‌پذیری لازم برای ادغام با سیستم صورتحساب اپراتورهای تلفن همراه را دارا است.
 • زمان چرخش خدمات به‌صورت 24 ساعته است.
 • از رابط‌هایی مانندSMPP ، HTTP ، SOAP و… پشتیبانی می‌کند.
 • از مکانیسم‌های مختلف شارژ و مکانیسم‌های پیشرفته صورتحساب پشتیبانی می‌کند.
 • بر روی زمان واقعی ترافیک USSD نظارت دارد.
 • امکان اتصال هزاران ارائه‌‌دهنده محتوا را فراهم می‌آورد.
 • API مبتنی بر XML ساده برای اتصال خدمات شخص ثالث وجود دارد.

USSD

از سیر تا پیاز راه اندازی سرویس USSD برای اشخاص حقیقی و حقوقی

مدیران شرکت ها و سازمان‌های زیادی از کانال ارتباطی کد دستوری USSD در کنار بقیه راه‌های ارتباطی خود با مخاطبان استفاده می کنند. نکته‌ای که باید در این مرحله توجه داشت، ماهیت بستر USSD و نوع سرویس‌هایی است که می‌توان بر روی این بستر راه‌اندازی نمود.

تهیه سرکد و زیرساخت USSD

در ابتدای طراحی و راه‌اندازی یک سرویس USSD باید به فکر دریافت زیرساخت آن و یک سرکد USSD باشید. کدهای دستوری USSD در کشور توسط اپراتورهای موبایل ارائه می شود. در واقع اگر هر سازمان و کسب وکار نیاز به راه اندازی یک راه ارتباطی با مخاطبین از طریق کد دستوری USSD و راه اندازی سرویس های محتوایی و پرداختی را داشته باشد، باید از طریق درخواست به اپراتورهای موبایل (همراه اول، ایرانسل و رایتل) اقدام نماید. برای این کار باید به صورت مجزا به اداره فروش سازمانی هر اپراتور درخواستِ داده و استعلام قیمت شماره‌های USSD را نمایید.

پروتکل‌های ارتباطی با اپراتورها برای راه اندازی سرویس USSD

جهت ارتباط با شبکه اپراتورها باید استانداردهای امنیتی آنها را رعایت کنید. بعد از برقراری ارتباط با اپراتور نوبت به انتخاب پروتکل ارتباطی می باشد.

در حال حاضر پروتکل مرسوم در بین اپراتورها URL می باشد که هم ساده و هم قدرتمند است. در نظر بعضی از کارشناسان سرویس های USSD که ترافیک زیادی دارند، به عنوان مثال بیش از 500 TPS می‌باشند باید بر روی پروتکل UAP پیاده سازی شوند. که البته تجربه و نظر فنی تیم فنی تلیرکو تفاوتی بین URL و UAP در قدرت پیاده سازی ترافیک‌های زیاد قائل نمی‌شود. چه بسا این‌که پیاده سازی سرویس USSD بر بستر پروتکل URL ساده تر و پشتیبانی راحت تری دارد.

در مرحله بعد شما نیاز به یک پلتفرم دارید تا درختواره خود را پیاده سازی کنید. پلت‌فرمی که به راحتی بتوانید هر تعداد زیرکد بر روی سرکد خود ایجاد نمایید، وب سرویس های متعددی در بدنه درختواره خود فراخوانی کنید، به سامانه پیامک خود متصل کنید و ده‌ها امکان و قابلیت که مورد نیاز سرویس های مبتدی تا حرفه ای می باشد.

این پلت‌فرم از محصولات اصلی شرکت هونام تجارت پارس می‌باشد که تاکنون به مشتریان سازمانی و خصوصی زیادی ارائه شده است.

کد USSD

چگونه از طریق کد دستوری USSD درآمد کسب کنیم؟

استفاده از این کدها با تبلیغاتی که در رسانه‌ها انجام‌ گرفته کاملاً جاافتاده و اکثر مردم از این کدها برای خدمات بانکی، شرکت در قرعه‌کشی‌ها، پرداخت قبوض و… استفاده می‌کنند.

دریافت نمایندگی فروشگاه‌های شارژ کدهای USSD

افراد زیادی برای خرید شارژ از کد دستوری USSD استفاده می‌کنند. خرید شارژ  در این کدها بدون نیاز به اینترنت و به‌صورت آفلاین انجام می‌گیرد. شما با معرفی کد اختصاصی خود به اطرافیان خود می‌توانید درامد کسب کنید، بدین‌صورت که با هر بار خرید شارژ از این کد، به شما سود واریز می‌شود. شرکت ها نمایندگی فروشگاه‌های شارژ را به افراد فعال و علاقه‌مند به کسب درآمد اعطا می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پلتفرم USSD می‌توانید با تلیرکو در ارتباط باشید.

فروش شارژ ایرانسل و همراه اول از طریق کد USSD

شما می‌توانید کد اختصاصی USSD را بخرید و با معرفی آن به اطرافیان خود، اقدام به فروش شارژ ایرانسل و همراه اول بکنید و پورسانت دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه همکاری با تلیرکو، با ما در ارتباط باشید و از منزل درآمد کسب کنید.

USSD Card

استفاده از کارت ویزیت الکترونیکی USSD

امروزه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان، انواع کارت ویزیت الکترونیکی USSD جایگزین با کارت ویزیت کاغذی شده است. با وجود اینکه هنوز هم کارت ویزیت کاغذی یکی از مهم‌ترین وجهه‌های معرفی کسب و کار در ایران به شمار می آید، اما نباید از مزایای ویژه استفاده از کارت ویزیت الکترونیک هم غافل بود.

کارت ویزیت الکترونیکی USSD یا همان EBC شیوه نوین‌تری از ارائه مشخصات کاری است که در بسترهای مختلفی مانند پیام کوتاه و USSD مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به گرانی روز افزون انواع لمینت و کارت‌های ویزیت و اهمیت رعایت حفظ محیط زیست و همچنین با در نظر گرفتن آمار 88 درصدی دور ریخته شدن کارت ویزیت‌های کاغذی در جهان، امروزه بسیاری از کسب و کارها از شیوه‌های جدید ارائه مشخصات استفاده می کنند که بستر آن‌ها، راه‌های ارتباطی جدید است. کدهای ستاره مربع یا همان کارت ویزیت الکترونیکی ussd یکی از بسترهای خوب و سریع مخابراتی هستند که شما می توانید در آن‌ها، کد اختصاصی برای فروشگاه خود تهیه کرده و در این کد اختصاصی، مشخصات، راه‌های ارتباطی و منوهای دیگری برای مشتری تان تعریف کنید.

مزایای داشتن کارت ویزیت الکترونیکی

 • همواره در دسترس است.
 • خدمات متنوع تر از کارت ویزیت کاغذی دارد.
 • هزینه‌ها را کاهش می دهد.
 • بانک شماره مشتریان را در اختیار می گذارد.
 • به کسب و کار اعتبار می دهد.

کارت ویزیت الکترونیکی ussd یکی از بهترین راه‌های ارتباط با مشتریان است که چون استفاده از آن هزینه‌ای هم برای مشتریان ندارد، از آن به خوبی استقبال می کنند. هر چند که هنوز استفاده از این نوع خدمات در ایران آنطور که شایسته است فراگیر نشده، اما بدون شک آینده متعلق به این شیوه از ارائه کارت ویزیت خواهد بود.

تلیرکو یک شرکت دانش‌بنیان است. محصولات تلیرکو به کسب وکارها راهکارهایی جهت مدیریت بهتر ارائه می‌دهد. تیم تلیرکو آماده پاسخگویی به سوالات شماست. برای هر یک از خدمات و محصولات ما می‌توانید از متخصصان ما به ‌صورت کاملا رایگان مشاوره بگیرید. جهت دریافت مشاوره رایگان و دموی رایگان محصولات، کافی است فرم مربوطه را تکمیل نمایید. همکاران ما در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

call center – هر آنچه در مورد مرکز تماس لازم است بدانید! (راهنمای جامع)

call center – هر آنچه در مورد مرکز تماس لازم است بدانید! (راهنمای جامع)

مرکز تماس که به کال­ سنتر هم معروف است، برای برقراری ارتباط شرکت­ ها و سایر موسسات با مشتریان بسیار نقش مهم و کارآمدی دارد. در واقع بسیاری از صاحبان کسب و کار پس از این که ایده‌ی اولیه خود را صیقل می‌دهند، در قدم‌های بعدی حتما مرکز تماس را در اولویت قرار می‌دهند.

1 دیدگاه

 1. کارن

  سایت بسیار خوبی دارین, استفاده کردم

  پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس

02188638253

دفتر مرکزی

تهران، خ کارگرشمالی، خ فرشی مقدم، پردیس شمالی دانشگاه تهران، ساختمان شماره دو، فضای شماره 208

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه:

9:00 الی 18:00

 

fa_IR