02188815266 info@telirco.com

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان محصولات تلیرکو،کلیک کنید!

کد دستوری یا USSD چیست و چگونه کار می کند؟

USSD چیست؟

این یک حقیقت است که گوشی های هوشمند، در زندگی امروزی بسیاری از افراد، یکی از ضروریات و ملزومات شده است. تعداد زیادی از کاربران از امکانات بانکداری الکترونیک بر روی گوشی همراه خود استفاده می کنند و از کدهای USSD بهره می گیرند، تا بتوانند بدون حضور در بانک ها و با استفاده از چند عدد و بدون استفاده از نرم افزار خاصی، مبادلات بانکی و مالی خود را انجام دهند.

برای مطالعه چگونه سرویس USSD را برای یک شرکت یا شخص حقیقی دریافت کنیم؟ روی لینک کلیک نمایید

کدهای USSD شامل شماره و علاماتی مانند ستاره و مربع *-# می باشند که در تبلیغات هم آن ها را به وفور می توانید مشاهده کنید. شاید بتوان گفت به عنوان مثال در زمان هایی که نیاز به بسته اینترنت همراه دارید با گرفتن اعدادی مانند #789* می توانید به آسانی در لحظه، اینترنت خود را خرید کنید. این نوع از کدها را کد یواس اس دی می نامند که کاربردهای بسیاری داشته است.

USSD چیست؟

می توان گفت که کدUSSD  یکی از راه های فرستادن پیام است که در سیستم تلفن های همراه یا GSM به کار گرفته می شود و توانسته است کاربری زیادی داشته باشد. این راهی است که با اوپراتورهایی مانند رایتل، ایرانسل و همراه اول تعامل ایجاد کرده و به دیتاهای ارسال بدون آن که در سرور ثبت و ذخیره شود به آن ها پاسخ داده می شود. به عبارتی پس از آن که تقاضای کاربر از طریق تلفن همراه دریافت گردید، در سرور یک بخش جهت بررسی به وجود می آید.

یو اس اس دی USSD  چگونه کار می‌کند؟

اکنون که می دانید ساختار و ماهیت این کدها چگونه است، خوب است که در خصوص کارآیی آن ها نیز اطلاعاتی را کسب نمایید. در حالت کلی می تواند عملکرد کد USSD را در دو دسته تقسیم کرد.

الف – اعمال مدیریت در موبایل – پشتیبانی امنیتی در GSM 2.94

ب – اعمال مدیریت در شبکه – پشتیبانی امنیتی در GSM 3.9

توضیح این که این کدها دارای ساختاری با امنیت کامل نیستند و از استانداردهای امنیتی شبکه ی GSM بهره می گیرند.

پیشنهاد مطالعه مقاله چگونه از طریق کد USSD درآمد کسب کنیم؟

USSD و مقایسه با SMS

همان گونه که پیش تر از این اشاره شد سیستم ارسال پیامک است که تفاوت های اشکاری با SMS دارد. در سیستم اس ام اس، به محض ارسال پیام از موبایل، پیام در شبکه ذخیره خواهد شد. در صورتی که در این سیستم پس از ارسال پیام، پاسخ را دریافت خواهید کرد.  این بدان معناست که در این سیستم بین موبایل و شبکه ارتباط دو طرفه برقرار می شود اما در ارسال SMS ارتباط بین دو موبایل خواهد بود.

روش کار چنین است که کاربر تقاضای خود را به شکل های *…# برای شبکه ارسال کرده و گزینه هایی را به صورت منو دریافت می نماید که با انتخاب هر یک از اعداد منو و فرستادن آن به سرور، نوع تقاضای خود را اعلام می نماید و سرور نیز پس از دریافت آن، ارسال تقاضای کاربر را به انجام می رساند. در سرویس اس ام اس دریافت با تاخیر همراه است اما در سیستم یو اس اس دی یک ارتباط لحظه ای است.

هنگامی که کاربر تقاضای خود را به صورت #…* برای شبکه ارسال می کند، گزینه هایی را می تواند مشاهده نماید که انتخاب هر یک به سرور ارسال می‌شود. به عنوان نمونه می توان گفت که در منوی شما خرید شارژ وجود داشته و شما تصمیم دارید که شارژ خرید نمایید. یکی از راه هایی که می تواند کار را سریع تر صورت دهد این است که عدد خرید شارژ را در کنار کد اصلی گذاشته و شارژ خود را دریافت نمایید.

یکی دیگر از تفاوت هایی که می توان بین سرویس پیامک اس ام اس و این سیستم به آن اشاره نمود این است که در پیامک شما قادر هستید که متن را ارسال نمایید و تعداد کاراکتر و حروف در پیامک می تواند یک صدوشصت کاراکتر باشد. در صورتی که در سیستم  USSD این تعداد تا یک صدوهشتاد و دو کاراکتر نیز ممکن است.

مزیت های یو اس اس دی چیست؟

مزیت های USSD چیست؟

از مزیت های بی شمار کدهای USSD می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

برای انجام تقاضا نیازی نیست که اینترنت در دسترس باشد و می توان به صورت آفلاین نیز تمام مراحل ها را به انجام رسانید. همچنین این سرویس ها به صورت رایگان ارائه می شود. با استفاده از این کدهای کارآمد، می توان به آسانی شارژهای اوپراتورهای مختلف را به آسانی و در کمترین زمان و به صورت شارژ مستقیم تهیه کرد.

همچنین برای استفاده از این کدها نیازی به هیچ نرم افزاری نبوده و به سادگی می توان از تنظیمات معمول موبایل برای استفاده از این کدها استفاده کرد. از طرفی چند کارت بانکی خود را می توانید در همان سیم کارت خود ثبت نمایید و با کمک این کدها نیازی ندارید که برای کارهای روزمره ی بانکی خود به بانک مراجعه نمایید.

در این سیستم انتقال اطلاعات و دریافت پاسخ ها در مدت زمان کوتاهی صورت می گیرد زیرا نیازی به ذخیره تقاضاها نیست و پس از ثبت شماره ها تنها کافی است که دکمه ی call را فشار دهید. از طرفی در این سیستم امنیت بسیار بالا می باشد.

برای استفاده از این سیستم بایستی شماره ی کارت بانکی و رمز دوم وارد شود و دیگر مشخصات کارت بانکی استفاده نمی شود. این کدهای USSD را می توان در هر نوع از گوشی های همراه می توان استفاده نمود و نیاز به خدمات خاصی در گوشی همراه نمی باشد. این امکانات باعث می شود که خدمات الکترونیک افزایش یافته و رفت و آمدهای داخل شهر به شدت کاهش یابد.

از جمله کارهایی که می توان با کد یو اس اس دیمی توان انجام داد می توان به مواردی همچون پرداخت اقساط وام، گزارش گیری از بانک و دریافت موجودی، انتقال وجه پایا و… که همگی بدون حضور در بانک انجام پذیر است. فقط کافی است که هنگام واردکردن کدهای USSD، بانک خود را انتخاب نموده و خدماتی را که نیاز دارید دریافت نمایید.

امنیت USSD

امنیت USSD

پیش از این بیان شد که خدمات این سرویس به جهت ایجاد فضای صوت، از امنیت خوبی برخوردار است. هنگامی که تقاضای خود را ارسال می کنید به سرور بانک ارسال می شود و با وارد کردن مشخصات کارت بانکی خود، این انتقال در نهایت امنیت صورت گرفته و نیازی به نگرانی نیست. این مسیر دارای امنیت اطلاعاتی بسیار خوبی بوده و به محض ارسال تقاضا، سرور بانک نیز پاسخ را به سوی اوپراتور می فرستند و نهایتا پیام را شما دریافت می کنید و تمامی این پروسه در مدت زمان بسیار کوتاهی صورت می گیرد.

امنیت USSD

اجرای کد USSD

یکی از روش هایی که می توان سرویس کدUSSD، را مورد استفاده قرار داد، بهره گیری از شرکت هایی است که خدمات پرداخت آنلاین را انجام می دهند. این نوع از شرکت ها این امکان را دارند که درگاه در اختیار شما قرار دهند. این درگاه را می توانند بر روی موبایل هوشمند شما ایجاد و تامین کنند.

برای آن که بتوانید درگاه داشته باشید ابتدا بایستی برای اخذ نماد الکترونیک کلیه مراحل را طی کرده و آن را دریافت نمایید و سپس تقاضای خود را از شرکت های خدمات پرداخت آنلاین پیگیر شوید. این امکان وجود دارد که خدمات این شرکت ها را بر روی سایت خود نیز داشته باشید. در صورتی که تصمیم دارید فعالیت خود را در سایت ایجاد و گسترش دهید می توانید از این خدمات استفاده کنید.

عملکرد بانک مرکزی در خصوص USSD

یکی از مسائلی که درخصوص USSD دربانک مرکزی صورت گرفته است این است که در سال نودوسه شمسی، دریافت کارمزدی را برای موجودی گرفتن، با استفاده از کدهای دستوری ایجاد کرد تا با این ترتیب این نوع از تراکنش ها را پایین آورد. در سال نودوچهار نیز شرایط خرید و دریافت موجودی را برای شرکت های پرداخت متوقف کرده و برای پرداخت ها نیز سقف دویست هزار تومانی را تصویب نمود تا بدین ترتیب، تمامی موارد بانکی از طریق بانک انجام شده و تنها در شرایط بسیار محدود از کدها و سرویس یو اس اس دی استفاده شود.

عملکرد بانک مرکزی در خصوص USSD

اما یک سال بعد سامانه ای از سوی بانک مرکزی معرفی شد که نام آن را پیوند نامید. از طریق این سامانه شماره تلفن و شماره کارت به یکدیگر متصل می شدند تا نیازی به وارد کردن شماره کارت تبوده و امنیت حساب های بانکی را بالا ببرند. سپس در سال نود و شش نیز با اعلام بانک ملی پرداخت قبض های عمومی از این سرویس ممکن شد و دیگر تراکنش ها به کلی از میان برداشته شد.

با این نوع رویکرد بانک مرکزی، کسب و کارهایی که بر اساس  USSD و اوپراتورها ایجاد شده بود به مقابله و اعتراض پرداختند. این گروه ادعا می کردند که تصمیم بانک مرکزی ناگهانی بوده وبه کسب و کارهای آنان که به تازگی ایجاد شده است لطمه وارد کرده است. اما واقعیت آن بود که بانک مرکزی به جهت ایجاد امنیت بیشتر، حدود پنج سال پیش تر اقدامات امنیتی خود را ایجاد کرده و آن را اجرایی کرده بوده است.

پیشنهاد مطالعه: دلیل اهمیت پلتفرم مدیریت USSD در کسب‌وکارها چیست؟

 ورود فناوری در دنیای پرداخت ها

شاید بتوان گفت در شرایط فعلی، اوپراتورها و شرکت هایی که به صورت زیرمجموعه با آن ها فعالیت می کنند باید مقاومت خود را بشکنند. زیرا امروزه این نوع از تکنولوژی که دارای امنیتی ناکافی است، به شکل طبیعی حذف می شود و سرویس های امن تری ارائه می شود.

حضور تکنولوژی های جدیدتری همانند پرداخت الکترونیک گوگل پی، امروزه به دلیل کیفیتی که دارند رو به گسترش و توسعه و رشد می باشند. این نوع از سرویس ها دارای خدمات متنوعی برای کاربران خود هستند و از فناوری NFC به خوبی بهره می گیرند.

نکته ی مهمی که مطرح است این است که فناوری ها در هر اندازه که دارای امنیت باشند، در صورتی که از آن ها به درستی استفاده نشود و به کارگیری آن ها غیر اصولی باشد می تواند مسائل بسیار زیادی را ایجاد نماید. مدتی است که از سوی سازمان های متفاوتی، ایجاد شرکت هایی در خصوص ایجاد خدمات کیف پول الکترونیک مطرح شده است. اما واقعیت این است که در حالی که سرویس و خدمات USSD دارای چنین معضلات شده است که نتوانسته است برای کاربران ایرانی، امنیت های لازم را ایجاد نماید، آیا بستر لازم برای ایجاد فناوری این چنین وجود دارد.

چگونگی و شرایط دریافت کد USSD

از جمله شرایطی که یک سایت می تواند کد USSD را دریافت نماید می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

از مهم ترین شرایط این است که وب سایت تقاضا کننده نماد اعتبار الکترونیکی را دریافت نموده باشد. همچنین گروهی که مدیریت سایت را به عهده دارند نباید دارای سوء سابقه در پلیس فتا باشند. از طرفی داشتن بد حسابی ها با بانک هایی مانند ملی و ملت می تواند امتیاز منفی محسوب شود. داشتن SSL برای سایت یکی از الزامات است.

هنگامی که یک سایت درخواست این سرویس را دارد باید در یکی از زمینه های فروش کالای مجازی، فروش دامین، فروش هاست ودرگاه پرداخت فعالیت داشته باشد. همچنین سایت باید دارای سابقه سه سال باشد و سرور سایت نیز در ایران ایجاد شده باشد وتراکنش هایی که از این کد انجام می شود دارای تعداد زیادی در روز باشد.

برای آن که درگاه در این سرویس فعال شود، مدت زمان ده الی چهل و پنج روز نیاز است. از طرفی مدیران سایت می بایست مدارک شناسایی سایت خود را به بانکی که در نظر دارند ارسال کنند و در این مدت در سایت نیز امکانات برنامه نویسی را ایجاد کرده و کد پیگیری از بانک را دریافت نمایند. در صورتی که بانک تشخیص دهد که مراحل کامل صورت نگرفته است می تواند بدون ابلاغ درگاه را حذف نماید.

پیشنهاد مطالعه : واقعیت‌های USSD که صاحبان هر کسب‌وکاری لازم است بدانند.

کارهایی که با کد ussd انجام می شود ؟

در کنار آن که از کدهای یو اس اس دیبرای کارهایی مانند دریافت گزارش موجودی، خرید شارژ و پرداخت قبض ها استفاده می شود می توان از آن برای پرداخت های خیریه وفعالیت های خیرخواهانه استفاده نمود. بسیاری از شرکت های فعال در این زمینه، در مناسبت هایی مانند عیدفطر، آن گزینه را نیز فعال کرده تا بدین ترتیب محیطی مناسب برای این نوع از فعالیت ها را ایجاد می نمایند.

محیط و سرویس آسان این کدها باعث می شود به سهولت هر کس در هر اندازه از اطلاعات که باشد بتواند با آن ها کارهای بانکی مورد درخواست خود را به انجام برساند.

برای دریافت دمو و مشاوره رایگان فرم دریافت مشاوره رایگان را تکمیل بفرمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. اگر تمایل دارید با جزئیات بیشتری از چند مشتری نام آشنای تلیرکو و نحوه کاربرد این پلتفرم در کسب‌وکارشان آشنا شوید، می‌توانید به این مقاله “فروش کدهای USSD | کاربرد کددستوری در سازمان‌های ایرانی” سر بزنید. لیست سایر مشتریان تلیرکو را در بخش مشتریان بررسی بفرمایید.

آیا قطعی اینترنت در ایران منجر به نابودی کسب و کارهای وابسته به اینترنت خواهد شد؟؟

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Articles

تازه‌ترین مقالات وبلاگ

شماره تماس

02188815266

دفتر مرکزی

تهران، خیابان طالقانی، خیابان ملک‌الشعرای بهار،پلاک14،طبقه 6، واحد 11

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه:

9:00 الی 18:00

 

fa_IR
fa_IR en_US